Realme Race comes with price of Rs. 35999. This Phone is powered by Qualcomm 888 processor. This model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 11. This mobile has 64 MP Quad Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.5 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 64 MP Quad |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This model comes with Android 11. This model has 5000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
Realme Race comes with Color AMOLED Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 405 PPI (Pixels per inch).
There is 64 MP Quad Rear Camera in Realme Race with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus.
There is 2.84 GHz Octa Core Qualcomm 888 processor running in Realme Race. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is usb type of this phone?
A. This phone comes with USB-C.
Q. What is display size of Realme Race?
A. Realme Race comes with display size of 6.5 in.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 5000 mAh.
Q. Which operating system Realme Race comes with?
A. This model comes with Android 11.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This model comes with fast charging.
Q. What is aspect ratio of Realme Race?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. Which processor powers Realme Race?
A. The processor in it is Qualcomm 888.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
| Name | Realme Race |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v11,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.5 inches,1080 x 2400 pixels,Punch Hole Display |
| Camera | 64 MP Quad Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 888 Chipset,2.84 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |