Realme released its Realme P4 Lite 4G on February 20, 2026. The Cost of this model is Rs. 10998. The processor in Realme P4 Lite 4G is Unisoc T7250. Realme P4 Lite 4G has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. Realme P4 Lite 4G comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This model has 13 MP Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this phone are 6.74 inches Display Size and 7.9 mm Thickness which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 10998. This phone is also available in 4GB + 128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 6300 mAh |
| Camera | 13 MP |
Realme released its Realme P4 Lite 4G on February 20, 2026. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.10998. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 10998/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 10999/- |
This phone features Android 15. This mobile has 6300 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 201 g and measures 76.6 x 167.2 x 7.9 mm (height x width x thickness).
It comes with Color IPS Screen with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch).
This phone has 13 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Panorama.





Realme P4 Lite 4G is powered by 1.8 GHz Octa Core Unisoc T7250 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This phone has Android 15.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Realme P4 Lite 4G has USB-C.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This mobile comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. Does Realme P4 Lite 4G has fast charging?
A. Yes, This model comes with 15W.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Realme P4 Lite 4G has screen to body ratio of ~ 85.6%.
Q. What is display size of this phone?
A. Realme P4 Lite 4G has display size of 6.74 in.
Q. What is the weight of Realme P4 Lite 4G?
A. This model weighs 201 g.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of Realme P4 Lite 4G are 76.6 x 167.2 x 7.9 mm.
Q. What is price of Realme P4 Lite 4G?
A. Currently, This phone has best price of Rs.10998.
| Name | Realme P4 Lite 4G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,6300 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,720 x 1600 pixels,Panda Glass |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Unisoc T7250 Chipset,1.8 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |