Poco released its POCO C81 on April 23, 2026. The Cost of this model is Rs. 10999. The processor in this phone is Unisoc T7250 and this model has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This phone has 13 MP Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this phone are 6.9 inches Display Size and 8.15 mm Thickness which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 10999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 6300 mAh |
| Camera | 13 MP |
Poco released its POCO C81 on April 23, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 10999/- |
This mobile features Android 16. This model has 6300 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 208 g and measures 79.47 x 171.56 x 8.15 mm (height x width x thickness).
It comes with Color IPS Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 254 PPI (Pixels per inch). This Poco phone also has Adaptive 120-240Hz Touch Sample Rate, TÜV Certfied Low Blue Light (Software Solution), TÜV Certfied Circadian Friendly, TÜV Certfied Flicker Free.
This mobile has 13 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Potriat, Document, Timer, Watermark, Night Mode, Google Lens, Time Lapse, Audio Shutter, Palm Shutter, QR Code Scanner.
POCO C81 is powered by 1.8 GHz Octa Core Unisoc T7250 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is the weight of POCO C81?
A. This phone weighs 208 g.
Q. What is display size of this phone?
A. It comes with display size of 6.9 in.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 15W Fast Charging.
Q. What is aspect ratio of POCO C81?
A. POCO C81 has aspect ratio of 20.5:9.
Q. Which operating system this model comes with?
A. POCO C81 has Android 16.
Q. When was POCO C81 launched?
A. The POCO C81 was launched on April 23, 2026.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 6300 mAh Li-Po Battery.
Q. Which processor powers POCO C81?
A. The processor in POCO C81 is Unisoc T7250.
| Name | POCO C81 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,6300 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,720 x 1600 pixels,120 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Unisoc T7250 Chipset,1.8 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,Dust Resistant |