Realme released its Realme Note 80 on March 10, 2026. The Expected cost of this mobile is Rs. 15990. The processor in Realme Note 80 is Unisoc T7250 and this phone has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. Realme Note 80 comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This mobile has 8 MP Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 6.74 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 6300 mAh |
| Camera | 8 MP |
Realme released its Realme Note 80 on March 10, 2026. This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.15990. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This phone has Android 15. This phone has 6300 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 197 g and measures 76.6 x 167.2 x 7.9 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color LCD Screen with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch).
This phone has 8 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash.
Realme Note 80 is powered by 1.8 GHz Octa Core Unisoc T7250 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does Realme Note 80 support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Realme Note 80 has Android 15.
Q. What is display resolution of this model?
A. Realme Note 80 comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is usb type of this model?
A. It has USB-C.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 6300 mAh.
Q. Which processor powers Realme Note 80?
A. The processor in this phone is Unisoc T7250.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of Realme Note 80?
A. This phone weighs 197 g.
Q. Does Realme Note 80 has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Realme Note 80 are 76.6 x 167.2 x 7.9 mm.
| Name | Realme Note 80 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,6300 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Panda Glass,Water Drop Notch Display |
| Camera | 8 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Unisoc T7250 Chipset,1.8 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |