On March 19, 2024, Realme launched Realme Narzo 70 Pro 5G (8GB RAM + 256GB). Price of this phone is Rs. 24619. The processor in this mobile is Mediatek 7050. This phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Realme Narzo 70 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 14. This phone has 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 24619. You can also get this phone in 8GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple |
On March 19, 2024, Realme launched Realme Narzo 70 Pro 5G (8GB RAM + 256GB). Realme Narzo 70 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.24619. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 24619/- |
| Amazon | 95 | Rs. 23790/- |
This model comes with Android 14. This phone has 5000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 75.45 x 162.95 x 7.97 mm (height x width x thickness) and weighs 195 g.
Realme Narzo 70 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 405 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Contrast: 5000000:1, 2000 nits Peak Brightness, supporting Sunlight Mode, 100% P3 color gamut.
This model has 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports 2x In-Sensor Zoom, Night Mode, Photo Mode, Street Mode, Portrait Mode, High Pixel, Professional Mode, Panoramic view,Macro, Super Text, Super Group Portrait, Tilt-shift, Long Exposure Photo.




Realme Narzo 70 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7050 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It comes with USB-C.
Q. What is the weight of Realme Narzo 70 Pro 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. This mobile weighs 195 g.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone comes with 5000 mAh Li-ion Battery.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Realme Narzo 70 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) are 75.45 x 162.95 x 7.97 mm.
Q. Does Realme Narzo 70 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model comes with 67W superVOOC Charging.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. This model has screen to body ratio of ~ 92.65%.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, Realme Narzo 70 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) has best price of Rs.24619.
| Name | Realme Narzo 70 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v14,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,16 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7050 Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |