The Razer Edge 5G from Razer was launched on October 15, 2022. Price of this model is Rs. 32990. This Phone is powered by Qualcomm G3x Gen 1 processor and this phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 12.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
The Razer Edge 5G from Razer was launched on October 15, 2022. This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This mobile features Android 12. This model comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This model weighs 264 g and measures 85 x 260 x 11 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 395 PPI (Pixels per inch).
There is 5 MP Front Camera but without Flash.
There is Qualcomm G3x Gen 1 processor running in Razer Edge 5G. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which processor powers Razer Edge 5G?
A. The processor in this mobile is Qualcomm G3x Gen 1.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This model has Android 12.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. No, This phone doesn't have fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this model?
A. This model comes with USB-C.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.8 in.
Q. What is aspect ratio of Razer Edge 5G?
A. Razer Edge 5G has aspect ratio of 20.4:9.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this phone are 85 x 260 x 11 mm.
Q. When was Razer Edge 5G launched?
A. The Razer Edge 5G was launched on October 15, 2022.
Q. What is the battery size of Razer Edge 5G?
A. This model comes with 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
| Name | Razer Edge 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v12,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1080 x 2400 pixels,144 Hz |
| Camera | 5 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon G3x Gen 1 Chipset,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Water Proof |