Nubia released its Nubia Neo 5 GT on March 03, 2026. Expected price of this model is Rs. 21999. The processor in this model is Mediatek 7400 and it has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Nubia Neo 5 GT comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. It has 50 MP Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 12 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 6.8 inches Display Size, 720p Display Resolution and 439 ppi Display PPI.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP |
Nubia released its Nubia Neo 5 GT on March 03, 2026. This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.21999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This model features Android 16. This model has 6000 mAh Non-Removable .
It comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1224 x 2720 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 439 PPI (Pixels per inch). This Nubia phone also has 100% DCI-P3.
This model has 50 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
Nubia Neo 5 GT is powered by 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7400 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone has 80W.
Q. What is usb type of this model?
A. It comes with USB-C.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 1224 x 2720 pixels.
Q. When was Nubia Neo 5 GT launched?
A. On March 03, 2026, Nubia Neo 5 GT was launched.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.8 in.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Nubia Neo 5 GT comes with Android 16.
Q. Which processor powers Nubia Neo 5 GT?
A. This Phone is powered by Mediatek 7400 processor.
Q. Does Nubia Neo 5 GT has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone comes with 6000 mAh.
| Name | Nubia Neo 5 GT |
| General | Voice Call,Android v16,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1224 x 2720 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Camera,Auto Focus,Flash,Video Recording,16 MP Front Camera with Autofocus |
| Technical | Dimensity 7400 Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Torch,Water Proof,Dust Resistant |