Rage GC240 comes with price of Rs. 999. This model has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 999.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1450 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 2500/- |
This model has 1450 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 90 g and measures 51.1 x 114 x 13.8 mm (height x width x thickness).
Rage GC240 comes with Color TFT Screen and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This model has 0.3 MP Rear Camera.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is display size of Rage GC240?
A. This mobile has display size of 2.4 in.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Rage GC240 are 51.1 x 114 x 13.8 mm.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 1450 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Rage GC240 comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 90 g.
| Name | Rage GC240 |
| General | Dual Sim,1450 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio |