Peace MINI 1 comes with price of Rs. 3999. and it has 3 GB RAM with 32 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 12.0. This phone has only 8 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 3 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 3999.
| Feature | Value |
| RAM | 3 GB |
|---|---|
| Display | 2.95 in |
| Internal Memory | 32 GB |
| Battery | 2000 mAh |
| Camera | 8 MP |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 3999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 4398/- |
It comes with Android 12.0. This phone has 2000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
Peace MINI 1 comes with display resolution of 360 x 640 pixels. The phone has a screen size of 2.95 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 249 PPI (Pixels per inch).
It has 8 MP Rear Camera.




If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 3 GB RAM. The phone comes with 32 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does Peace MINI 1 support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 2000 mAh.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Peace MINI 1 comes with Android 12.0.
Q. What is display resolution of Peace MINI 1?
A. This mobile comes with display resolution of 360 x 640 pixels.
Q. What is aspect ratio of Peace MINI 1?
A. Peace MINI 1 comes with aspect ratio of 16:9.
Q. What is display size of this mobile?
A. Peace MINI 1 comes with display size of 2.95 in.
| Name | Peace MINI 1 |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v12.0,2000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,2.95 inches,360 x 640 pixels |
| Camera | 8 MP Camera |
| Technical | Helio Chipset,1.3 MHz Processor,3 GB RAM,32 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player |