On December 02, 2025, OPPO launched OPPO Reno 15 5G (12GB RAM + 512GB). Price of this model is Rs. 55999. The processor in this mobile is Qualcomm 7 Gen4 and it has 12 GB RAM with 512 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. It has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 55999. It is also available in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.59 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
On December 02, 2025, OPPO launched OPPO Reno 15 5G (12GB RAM + 512GB). This model is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price being Rs.55999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 55999/- |
| Croma | 80 | Rs. 55999/- |
This mobile features Android 16. This phone comes with 6500 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 74.8 x 158 x 7.8 mm (height x width x thickness) and weighs 197 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1256 x 2760 pixels. The phone has a screen size of 6.59 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Standard Mode: 100% DCI-P3 Natural Mode: 100% DCI-P3 Vivid Mode: 100% DCI-P3.
This mobile has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, PRO, Panorama, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, Google Lens, Underwater, Text Scanner, Doc Scanner, Movie.





OPPO Reno 15 5G (12GB RAM + 512GB) is powered by 2.8 GHz Octa Core Qualcomm 7 Gen4 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. When was OPPO Reno 15 5G (12GB RAM + 512GB) launched?
A. The OPPO Reno 15 5G (12GB RAM + 512GB) was launched on December 02, 2025.
Q. Which processor powers OPPO Reno 15 5G (12GB RAM + 512GB)?
A. OPPO Reno 15 5G (12GB RAM + 512GB) is powered by Qualcomm 7 Gen4 processor.
Q. What is display resolution of OPPO Reno 15 5G (12GB RAM + 512GB)?
A. It comes with display resolution of 1256 x 2760 pixels.
Q. Which operating system OPPO Reno 15 5G (12GB RAM + 512GB) comes with?
A. It has Android 16.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This mobile comes with screen to body ratio of ~ 93.4%.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 6500 mAh.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 19.5:9.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This phone has best price of Rs.55999.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has In Display fingerprint sensor.
| Name | OPPO Reno 15 5G (12GB RAM + 512GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.59 inches,1256 x 2760 pixels,120 Hz,Corning Gorilla GG7i Glass+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 7 Gen4 Chipset,2.8 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |