OPPO released its OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) on July 03, 2025. The Cost of this mobile is Rs. 44999. The processor in OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) is Mediatek 8350. This model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) runs on Android 15. This model has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 50 MP Front Camera which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 44999. It is also available in 8GB+256GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.59 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
OPPO released its OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) on July 03, 2025. This mobile is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.44999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 44999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 41999/- |
| Croma | 80 | Rs. 44999/- |
This phone has Android 15. This mobile comes with 6000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim. The phone weighs 187 g and measures 74.7 x 157.9 x 7.3 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1256 x 2760 pixels. The phone has a screen size of 6.59 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Color Gamut: 100% DCI-P3 (Natural Mode), 100% DCI-P3 (Pro Mode), 100% DCI-P3 (Vivid Mode).
This phone has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Pro, Pano, Slo-Mo, Dual View Video, Timelapse, Sticker, Hi-Res, Underwater, Breeno Scan, Google Lens,.





OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) is powered by 3.35 GHz Octa Core Mediatek 8350 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) has screen to body ratio of ~ 93.4%.
Q. What is price of OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. Currently, This phone has best price of Rs.44999.
Q. Which processor powers OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. The processor in this mobile is Mediatek 8350.
Q. Does OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) has fast charging?
A. Yes, This mobile has 80W SUPERVOOC.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. When was OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) launched?
A. The OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) was launched on July 03, 2025.
Q. Does OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is display size of OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. This mobile has display size of 6.59 in.
| Name | OPPO Reno 14 5G (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.59 inches,1256 x 2760 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8350 Chipset,3.35 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |