The OPPO K15 Pro Plus from OPPO was launched on April 01, 2026. The Expected cost of this phone is Rs. 49999. OPPO K15 Pro Plus is powered by Mediatek 9500s processor and this phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. OPPO K15 Pro Plus comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 8000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
The OPPO K15 Pro Plus from OPPO was launched on April 01, 2026. OPPO K15 Pro Plus will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.49999. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This phone comes with Android 16. This phone has 8000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 213 g and measures 77.5 x 162.4 x 8.3 mm (height x width x thickness).
OPPO K15 Pro Plus comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1272 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in OPPO K15 Pro Plus with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash.
There is 3.73 GHz Octa Core Mediatek 9500s processor running in OPPO K15 Pro Plus. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 213 g.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This phone comes with display resolution of 1272 x 2772 pixels.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This mobile has Android 16.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 8000 mAh.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of OPPO K15 Pro Plus are 77.5 x 162.4 x 8.3 mm.
Q. Which processor powers OPPO K15 Pro Plus?
A. This Phone is powered by Mediatek 9500s processor.
Q. What is usb type of OPPO K15 Pro Plus?
A. OPPO K15 Pro Plus comes with USB-C.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 100W.
| Name | OPPO K15 Pro Plus |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,8000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1272 x 2772 pixels,165 Hz,Crystal Shield Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 9500s Chipset,3.73 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |