OPPO released its OPPO K14 5G (8GB RAM + 256GB) on March 17, 2026. This phone comes at a price of Rs. 23999. The processor in it is Mediatek 6300. This phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 23999. You can also get this phone in 6GB+128GB and 6GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
OPPO released its OPPO K14 5G (8GB RAM + 256GB) on March 17, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 23999/- |
It comes with Android 15. This phone has 7000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 78.51 x 166.61 x 8.61 mm (height x width x thickness) and weighs 216 g.
OPPO K14 5G (8GB RAM + 256GB) comes with Color LCD Screen with resolution of 720 x 1570 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 256 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Vivid mode: 83% DCI-P3, Natural mode: 100% sRGB.
It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, Google Lens, Underwater, PRO, DOC SCANNER.





OPPO K14 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This model comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is the weight of OPPO K14 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. This mobile weighs 216 g.
Q. What is display resolution of OPPO K14 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. This mobile comes with display resolution of 720 x 1570 pixels.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model has 7000 mAh.
Q. Which processor powers OPPO K14 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. It is powered by Mediatek 6300 processor.
Q. What are dimensions of OPPO K14 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. The dimensions of this mobile are 78.51 x 166.61 x 8.61 mm.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this phone?
A. This mobile comes with USB-C.
Q. Does OPPO K14 5G (8GB RAM + 256GB) support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | OPPO K14 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1570 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid) |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |