The OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB) from OPPO was launched on March 17, 2026. Price of this model is Rs. 21999. This Phone is powered by Mediatek 6300 processor and this mobile has 6 GB RAM with 256 GB Internal Memory. OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB) comes with 4G & 3G connectivity. OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB) runs on Android 15. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 6.75 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 21999. This model is also available in 6GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB) from OPPO was launched on March 17, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 21999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 22999/- |
This model features Android 15. This model comes with 7000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. It weighs 216 g and measures 78.51 x 166.61 x 8.61 mm (height x width x thickness).
It comes with Color LCD Screen with resolution of 720 x 1570 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 256 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Vivid mode: 83% DCI-P3, Natural mode: 100% sRGB.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, Google Lens, Underwater, PRO, DOC SCANNER.





There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor running in OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this phone are 78.51 x 166.61 x 8.61 mm.
Q. What is display resolution of OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB)?
A. This phone comes with display resolution of 720 x 1570 pixels.
Q. What is the weight of OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB)?
A. This model weighs 216 g.
Q. What is display size of this mobile?
A. This model comes with display size of 6.75 in.
Q. Does OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB) has Android 15.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This phone has aspect ratio of 20:9.
Q. Which processor powers OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB)?
A. The processor in this model is Mediatek 6300.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 85.2%.
| Name | OPPO K14 5G (6GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1570 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid) |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |