On July 21, 2025, OPPO launched Oppo K13 Turbo Pro. The Cost of this model is Rs. 31999. The processor in Oppo K13 Turbo Pro is Qualcomm 8s Gen4. Oppo K13 Turbo Pro has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. Oppo K13 Turbo Pro runs on Android 15. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 453 ppi Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 31999. This phone is also available in 12GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On July 21, 2025, OPPO launched Oppo K13 Turbo Pro. This model is currently available in stores like Flipkart and Croma to purchase, with best price of Rs.31999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 31999/- |
| Croma | 80 | Rs. 34999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 34990/- |
This phone features Android 15. It comes with 7000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano SIM). This model weighs 208 g and measures 77.2 x 162.8 x 8.3 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Vivid mode: 100% DCI-P3, Natural mode: 100% DCI-P3, Cinematic mode: 100% DCI-P3, Colourful mode: 100% DCI-P3.
This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, Google Lens, PRO, DOC SCANNER.





Oppo K13 Turbo Pro is powered by 3.2 GHz Octa Core Qualcomm 8s Gen4 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 77.2 x 162.8 x 8.3 mm.
Q. What is the battery size of Oppo K13 Turbo Pro?
A. This mobile comes with 7000 mAh.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 80W.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. This model has screen to body ratio of ~ 93.5%.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 208 g.
Q. What is display resolution of Oppo K13 Turbo Pro?
A. This phone comes with display resolution of 1280 x 2800 pixels.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Which processor powers Oppo K13 Turbo Pro?
A. The processor in this phone is Qualcomm 8s Gen4.
| Name | Oppo K13 Turbo Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1280 x 2800 pixels,120 Hz,AGC DT-Star D+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8s Gen4 Chipset,3.2 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |