The Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB) from OPPO was launched on July 21, 2025. This model comes at a price of Rs. 29990. It is powered by Mediatek 8450 processor and it has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 453 ppi Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 29990. You can also get this mobile in 8GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB) from OPPO was launched on July 21, 2025. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.29990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 29990/- |
| Croma | 80 | Rs. 29999/- |
It features Android 15. This mobile has 7000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 77.2 x 162.8 x 8.31 mm (height x width x thickness) and weighs 207 g.
It comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Vivid mode: 100% DCI-P3, Natural mode: 100% DCI-P3, Cinematic mode: 100% DCI-P3, Colourful mode: 100% DCI-P3.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, PRO, Panorama, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, DOC SCANNER, Google Lens.




There is 3.25 GHz Octa Core Mediatek 8450 processor running in Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this model are 77.2 x 162.8 x 8.31 mm.
Q. Which processor powers Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB)?
A. Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB) is powered by Mediatek 8450 processor.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB) has aspect ratio of 20:9.
Q. Does Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. This model comes with screen to body ratio of ~ 89.8%.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This model comes with display resolution of 1280 x 2800 pixels.
Q. Does Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB) support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Which operating system Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB) comes with?
A. This model has Android 15.
Q. When was Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB) launched?
A. On July 21, 2025, Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB) was launched.
| Name | Oppo K13 Turbo (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1280 x 2800 pixels,120 Hz,AGC DT-Star D+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8450 Chipset,3.25 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |