OPPO released its Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) on January 13, 2026. The Cost of this phone is Rs. 20499. Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) is powered by Mediatek 6300 processor and this phone has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) comes with 4G & 3G connectivity. Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 6.75 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 20499. You can also get this phone in 4GB+128GB and 6GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
OPPO released its Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) on January 13, 2026. This phone is currently available in stores like Amazon, Croma and Flipkart to purchase, with best price being Rs.20499. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 20499/- |
| Croma | 80 | Rs. 23999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 23999/- |
This phone comes with Android 15. This phone comes with 7000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 78.5 x 166.6 x 8.6 mm (height x width x thickness) and weighs 216 g.
Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) comes with Black & White LCD Screen with resolution of 720 x 1570 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 256 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Vivid mode: 83% DCI-P3, Natural mode: 100% sRGB.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, Google Lens, Underwater, PRO.





There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor running in Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB). There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 216 g.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone comes with 7000 mAh.
Q. When was Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) launched?
A. The Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) was launched on January 13, 2026.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile has 45W.
Q. What is usb type of this phone?
A. This phone has USB-C.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) has Android 15.
Q. What is display resolution of Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB)?
A. Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) comes with display resolution of 720 x 1570 pixels.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This model has best price of Rs.20499.
Q. What is display size of this model?
A. This phone comes with display size of 6.75 in.
| Name | Oppo A6 5G (6GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1570 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |