On December 24, 2024, OPPO launched Oppo A5 Pro 5G. The Cost of this phone is Rs. 18999. The processor in this phone is Mediatek 6300. This mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Oppo A5 Pro 5G comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 18999. This phone is also available in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5800 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On December 24, 2024, OPPO launched Oppo A5 Pro 5G. Oppo A5 Pro 5G is currently available in stores like Croma and Flipkart to purchase, with best price being Rs.18999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 18999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 18999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 18999/- |
This phone comes with Android 15. It comes with 5800 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This mobile weighs 194 g and measures 75.53 x 164.82 x 7.76 mm (height x width x thickness).
Oppo A5 Pro 5G comes with Color LCD Screen and display resolution of 720 x 1604 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 264 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Vivid mode 83% DCI-P3, Natural mode 100% sRGB.
This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, PRO, Panorama, SLO-MO, Dual-view video, Time-Lapse, Sticker, DOC SCANNER, Google Lens.




Oppo A5 Pro 5G is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 89.9%.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, Oppo A5 Pro 5G has best price of Rs.18999.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This mobile has Android 15.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model comes with 45W SUPERVOOC.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is display size of this mobile?
A. This model has display size of 6.67 in.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 18:9.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 194 g.
Q. What are dimensions of Oppo A5 Pro 5G?
A. The dimensions of this model are 75.53 x 164.82 x 7.76 mm.
| Name | Oppo A5 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5800 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,720 x 1604 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i, Xensation α,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |