The OnePlus Ace 6 Ultra from OnePlus was launched on April 28, 2026. Expected price of this phone is Rs. 44990. This Phone is powered by Mediatek 9500 processor. This model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. OnePlus Ace 6 Ultra runs on Android 16. It has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 4.21 GHz CPU Speed which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 8600 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
The OnePlus Ace 6 Ultra from OnePlus was launched on April 28, 2026. OnePlus Ace 6 Ultra will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.44990. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This mobile comes with Android 16. This mobile has 8600 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 217 g and measures 77.5 x 162.5 x 8.5 mm (height x width x thickness).
OnePlus Ace 6 Ultra comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1272 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This OnePlus phone also has PWM, Dolby Vision, HDR10+.
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in OnePlus Ace 6 Ultra with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports HDR, panorama.
There is 4.21 GHz Octa Core Mediatek 9500 processor running in OnePlus Ace 6 Ultra. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which processor powers OnePlus Ace 6 Ultra?
A. This Phone is powered by Mediatek 9500 processor.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 8600 mAh.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 217 g.
Q. What is usb type of OnePlus Ace 6 Ultra?
A. OnePlus Ace 6 Ultra comes with USB-C.
Q. When was OnePlus Ace 6 Ultra launched?
A. The OnePlus Ace 6 Ultra was launched on April 28, 2026.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This mobile comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Does OnePlus Ace 6 Ultra has fast charging?
A. Yes, This mobile has 120W SUPERVOOC Charging.
Q. What are dimensions of OnePlus Ace 6 Ultra?
A. The dimensions of this mobile are 77.5 x 162.5 x 8.5 mm.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this phone?
A. OnePlus Ace 6 Ultra comes with display resolution of 1272 x 2772 pixels.
| Name | OnePlus Ace 6 Ultra |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,8600 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1272 x 2772 pixels,165 Hz,Crystal Shield Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 9500 Chipset,4.21 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |