On March 05, 2027 (Expected), Nothing will launch its Nothing Phone 5a. This model comes at a price of Rs. 39990. and this model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 17. It has 508 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 6.83 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5400 mAh |
| Camera | 508 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
On March 05, 2027 (Expected), Nothing will launch its Nothing Phone 5a.
This model features Android 17. This phone comes with 5400 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano SIM). The dimensions of the phone are 77.5 x 163.9 x 8.5 mm (height x width x thickness) and weighs 204.5 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1224 x 2720 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 437 PPI (Pixels per inch). This Nothing phone also has 2160Hz PWM, HDR10+.
This model has 508 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does Nothing Phone 5a support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model comes with 50W Fast Charging.
Q. What is aspect ratio of Nothing Phone 5a?
A. Nothing Phone 5a comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Nothing Phone 5a comes with Android 17.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Nothing Phone 5a comes with display resolution of 1224 x 2720 pixels.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has In Display fingerprint sensor.
Q. When is Nothing Phone 5a going to be launched?
A. The Nothing Phone 5a is going to be launched on March 05, 2027 (Expected).
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. It has screen to body ratio of ~ 87.2%.
| Name | Nothing Phone 5a |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v17,Slim,Fast Charging,5400 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1224 x 2720 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5,Punch Hole Display |
| Camera | 508 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |