On (Expected), Nothing launched Nothing Phone 3a Community Edition. The Cost of this mobile is Rs. 30999. The processor in Nothing Phone 3a Community Edition is Qualcomm 7s Gen3. This mobile has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Nothing Phone 3a Community Edition runs on Android 15. This phone has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 30999.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.77 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
On (Expected), Nothing launched Nothing Phone 3a Community Edition. This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 30999/- |
This phone has Android 15. This model has 5000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano SIM). The phone weighs 201 g and measures 77.5 x 163.52 x 8.35 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.77 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 387 PPI (Pixels per inch). This Nothing phone also has Contrast Ratio: 1,000,000:1, 1000 Hz Touch Sampling Rate, 2160 Hz Pwm Frequency, 3000 Nits Peak Brightness, 1300 Nits Outdoor Brightness, 800 Nits Typical Brightness.
This phone has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports 2x Optical Zoom 4x in-sensor Zoom 30x Ultra Zoom.
Nothing Phone 3a Community Edition is powered by 2.5 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen3 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does Nothing Phone 3a Community Edition has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Nothing Phone 3a Community Edition are 77.5 x 163.52 x 8.35 mm.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 15.
Q. What is screen to body ratio of Nothing Phone 3a Community Edition?
A. Nothing Phone 3a Community Edition has screen to body ratio of ~ 88%.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile comes with 5000 mAh.
Q. What is display resolution of Nothing Phone 3a Community Edition?
A. Nothing Phone 3a Community Edition comes with display resolution of 1080 x 2392 pixels.
Q. What is the weight of Nothing Phone 3a Community Edition?
A. This phone weighs 201 g.
Q. Which processor powers Nothing Phone 3a Community Edition?
A. It is powered by Qualcomm 7s Gen3 processor.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 50W Fast Charging.
| Name | Nothing Phone 3a Community Edition |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.77 inches,1080 x 2392 pixels,120 Hz,Panda Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7s Gen3 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |