MTech Pluto comes with price of Rs. 930. This model has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 930.
| Feature | Value |
| Display | 2 in |
|---|---|
| Battery | 1200 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 930/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 990/- |
This model has 1200 mAh Removable . This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
MTech Pluto comes with Color TFT Screen and display resolution of 144 x 176 pixels. The phone has a screen size of 2 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in MTech Pluto.





Q. What is usb type of this model?
A. This phone has miniUSB.
Q. What is display size of this model?
A. MTech Pluto has display size of 2 in.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 1200 mAh.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of MTech Pluto?
A. It comes with display resolution of 144 x 176 pixels.
| Name | MTech Pluto |
| General | Dual Sim,1200 mAh Battery |
| Display | 2 inches,144 x 176 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |