MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-297IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 660990. This 18 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 with NVIDIA GeForce RTX 5090 Graphics Card. this laptop has 6 TB SSD. There is 96 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 660990.
| Feature | Value |
| RAM | 96 GB |
|---|---|
| Display | 18 in |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 660990/- |
The utility of this model is Performance,Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 4 cell 27000 mAH battery and 400W. The dimensions of the laptop are 404 x 307.09 x 32 mm (height x width x thickness) and weighs 3.6 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with MiniLED. The laptop has a screen size of 18 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 3840 x 2400 pixels and has display density of ~ 178 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This MSI laptop also has HDR 1000 100% DCI-P3.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 Along with this, MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-297IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 5090 GPU and 24 GB dedicated memory for graphics.




It comes with 6 TB SSD. There is 96 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are GB LAN (Up to 2.5G) Ethernet, Killer WiFi 7 BE1750 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 3.6 kg.
Q. How much RAM this laptop has?
A. MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-297IN Gaming Laptop comes with DDR5 96 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 404 x 307.09 x 32 mm.
Q. What kind of display MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-297IN Gaming Laptop has?
A. It comes with MiniLED display.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-297IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 5090 GPU.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 99.9 Wh.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 3840 x 2400 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
| Name | MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-297IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance, Gaming,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | 18 inches,3840 x 2400 pixels,~ 178 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 9,24 Cores (8P + 16E), 24 Threads,36 MB Cache,24 GB, NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Memory | 96 GB DDR5 RAM,6 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,4 x 2W Speakers, 2 x 2W Woofer,Inbuilt Microphone,99.9 Wh mWh 4 Cell Battery |