MSI Pulse 16 AI C1VFKG-030IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 149990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 with NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 96 GB.
✓ The highlight of this model is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 149990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.149990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 149990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 109989/- |
The utility of this model is Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 4 cell 24324.324324 mAH battery and 240W Adapter. It weighs 2.5 kg. It comes with 2 years warranty.
This model comes with IPS-level. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has 100% DCI-P3.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 Along with this, MSI Pulse 16 AI C1VFKG-030IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop which can be upgraded to 96 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 ax 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system MSI Pulse 16 AI C1VFKG-030IN Gaming Laptop comes with?
A. MSI Pulse 16 AI C1VFKG-030IN Gaming Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 2 years warranty.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.149990.
Q. Does MSI Pulse 16 AI C1VFKG-030IN Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display type of this model?
A. This model comes with IPS-level display.
Q. What is display size of this laptop?
A. MSI Pulse 16 AI C1VFKG-030IN Gaming Laptop comes with display size of 16 in.
Q. Does MSI Pulse 16 AI C1VFKG-030IN Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Pulse 16 AI C1VFKG-030IN Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 189 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.5 kg.
Q. What is the battery size of MSI Pulse 16 AI C1VFKG-030IN Gaming Laptop?
A. MSI Pulse 16 AI C1VFKG-030IN Gaming Laptop has 90 Wh.
| Name | MSI Pulse 16 AI C1VFKG-030IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,2 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,90 Wh mWh 4 Cell Battery |