MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 106190. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop is 14th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics Card. MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 106190.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 106190/- |
| Amazon | 95 | Rs. 107400/- |
It is meant for Gaming,Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 4 cell 20270.27027 mAH battery. It weighs 2.4 kg and measures 359 x 262 x 25.5 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 2 years warranty.
It comes with IPS-Level panel. The laptop has a screen size of 15.6 in. MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 14th Gen Intel Core i7 processor Along with this, MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.




It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 ax Wi-Fi 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop?
A. MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop is powered by Intel Core i7 14th Gen processor.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU.
Q. What is the weight of MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.4 kg.
Q. What is display density of this model?
A. MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display size of this laptop?
A. MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display type of MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop?
A. This model comes with IPS-Level panel display.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop comes with 2 years warranty.
| Name | MSI Katana 15 HX B14WEK-437IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,16 Cores (8P + 8E), 24 Threads,30 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,75 Wh mWh 4 Cell Battery |