MSI GL63 9RCX-213IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 75000. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in MSI GL63 9RCX-213IN Gaming Laptop is 9th Gen Intel with GeForce GTX 1050ti Graphics Card. this laptop has 512 GB HDD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 75000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 512 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | GeForce GTX 1050ti |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 75000/- |
It is meant for Performance,Gaming. This model has Windows 10 (64-bit) installed. It comes with 6 cell 13783.783783783783 mAH battery. This model weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with FHD. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
This Laptop is powered by 9th Gen Intel processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, MSI GL63 9RCX-213IN Gaming Laptop comes with GeForce GTX 1050ti GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





There is 512 GB HDD Space available in this laptop. There is 8 GB RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. MSI GL63 9RCX-213IN Gaming Laptop comes with 51 Wh.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers MSI GL63 9RCX-213IN Gaming Laptop?
A. The processor in this model is Intel 9th Gen.
Q. How much RAM MSI GL63 9RCX-213IN Gaming Laptop has?
A. MSI GL63 9RCX-213IN Gaming Laptop comes with 8 GB RAM.
Q. What is display size of this model?
A. MSI GL63 9RCX-213IN Gaming Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is hard disk capacity of MSI GL63 9RCX-213IN Gaming Laptop?
A. It comes with 512 GB HDD.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
| Name | MSI GL63 9RCX-213IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance, Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,4 GB, GeForce GTX 1050ti |
| Memory | 8 GB,512 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,2x 3W,Inbuilt Microphone,51 Wh mWh 6 Cell Battery |