MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 84490. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 processor with Nvidia GeForce RTX 4050 Graphics Card. MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 84490.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | Nvidia GeForce RTX 4050 |
MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 84490/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 89990/- |
The utility of this laptop is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 3 cell 14459.459459459458 mAH battery and 200W adapter. The laptop weighs 2.25 kg and measures 359 x 259 x 24.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop is 7th Gen AMD Ryzen 7 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop comes with Nvidia GeForce RTX 4050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.





MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are RJ45 Ethernet, 802.11 ax Wi-Fi 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 359 x 259 x 24.9 mm.
Q. What is the battery size of MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop?
A. It has 53.5 Wh.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by Nvidia GeForce RTX 4050 GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Which processor powers MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop?
A. The processor in MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop is AMD Ryzen 7 7th Gen.
Q. Does MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
| Name | MSI Bravo 15 C7VEK-088IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,6 GB, Nvidia GeForce RTX 4050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,53.5 Wh mWh 3 Cell Battery |