On April 29, 2026, Motorola launched Motorola Razr Plus 2026. This model might come at a price of Rs. 104990. The processor in this model is Qualcomm 8s Gen3 and this model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. It has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this model are 6.9 inches Display Size and 189 g Weight which are great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 4500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual |
On April 29, 2026, Motorola launched Motorola Razr Plus 2026. This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.104990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This model features Android 16. It comes with 4500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (eSIM+Nano SIM). The dimensions of the phone are 74 x 171.4 x 7.1 mm (height x width x thickness) and weighs 189 g.
It comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1084 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 414 PPI (Pixels per inch). This Motorola phone also has Dolby Vision, 165Hz, HDR10+.
This model has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Pantone Validated, panorama, HDR.
Motorola Razr Plus 2026 is powered by 3 GHz Octa Core Qualcomm 8s Gen3 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which processor powers Motorola Razr Plus 2026?
A. The processor in Motorola Razr Plus 2026 is Qualcomm 8s Gen3.
Q. What is usb type of this model?
A. It features USB-C.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone has 45W Fast Charging.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 189 g.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 1084 x 2640 pixels.
Q. When was Motorola Razr Plus 2026 launched?
A. On April 29, 2026, Motorola Razr Plus 2026 was launched.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this phone are 74 x 171.4 x 7.1 mm.
Q. What is screen to body ratio of Motorola Razr Plus 2026?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 85.1%.
Q. What is display size of this mobile?
A. This mobile comes with display size of 6.9 in.
| Name | Motorola Razr Plus 2026 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,4500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,1084 x 2640 pixels,165 Hz,Punch Hole Display,Foldable Display,Dual Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8s Gen3 Chipset,3 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |