Motorola Motobook 60 Pro 14IAH101 83NY000BIN Laptop comes with price of Rs. 80990. The screen size of this Motorola laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 with Intel Integrated Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 32 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 2880 x 1880 pixels Display Resolution and ~ 246 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 80990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Integrated Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 80990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 16216.216216 mAH battery and 65W USB-C (3-pin). The laptop weighs 1.39 kg and measures 313.4 x 221 x 16.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with OLED Display. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 2880 x 1880 pixels and has display density of ~ 246 PPI (Pixels per inch). This Motorola laptop also has 100%DCI-P3, 500nits (typical), 1100nits (peak).
This Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, It comes with Intel Integrated Graphics GPU.





It comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 60 Wh.
Q. Which GPU powers Motorola Motobook 60 Pro 14IAH101 83NY000BIN Laptop?
A. Motorola Motobook 60 Pro 14IAH101 83NY000BIN Laptop comes with Intel Integrated Graphics GPU.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 313.4 x 221 x 16.9 mm.
Q. What is display resolution of this model?
A. Motorola Motobook 60 Pro 14IAH101 83NY000BIN Laptop comes with display resolution of 2880 x 1880 pixels.
Q. Which processor powers Motorola Motobook 60 Pro 14IAH101 83NY000BIN Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.39 kg.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with OLED Display display.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
| Name | Motorola Motobook 60 Pro 14IAH101 83NY000BIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,2880 x 1880 pixels,~ 246 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads,24 MB Cache,Intel Integrated Graphics |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos,Inbuilt Microphone,60 Wh mWh |