Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop comes with price of Rs. 90090. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 with Intel Integrated Arc Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 90090.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Arc Graphics |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.90090. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 90090/- |
It is meant for Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home . It has 4 cell battery and 65W AC Adapter. The laptop weighs 1.57 kg and measures 312.6 x 220.9 x 16.9 mm (height x width x thickness).
This model comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch).
It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor Along with this, It comes with Intel Integrated Arc Graphics GPU.



This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel Integrated Arc Graphics GPU.
Q. What is display type of Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop?
A. It comes with OLED display.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.57 kg.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.90090.
Q. What is display density of this model?
A. Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 312.6 x 220.9 x 16.9 mm.
| Name | Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,8 MB Cache,Intel Integrated Arc Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |