Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG184WS 2 in 1 Laptop comes with price of Rs. 103990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Integrated Arc Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 103990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Integrated Arc Graphics |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.103990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 103990/- |
This model is meant for Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home . It has 4 cell battery. This model weighs 1.57 kg and measures 312.6 x 220.9 x 16.9 mm (height x width x thickness).
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch).
It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, It comes with Intel Integrated Arc Graphics GPU.
This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG184WS 2 in 1 Laptop?
A. Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG184WS 2 in 1 Laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. Which processor powers Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG184WS 2 in 1 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is the weight of Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG184WS 2 in 1 Laptop?
A. This model weighs 1.57 kg.
Q. How much RAM Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG184WS 2 in 1 Laptop has?
A. It comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home.
Q. Which GPU powers Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG184WS 2 in 1 Laptop?
A. It comes with Intel Integrated Arc Graphics GPU.
Q. What is display resolution of Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG184WS 2 in 1 Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 312.6 x 220.9 x 16.9 mm.
| Name | Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-SG184WS 2 in 1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Arc Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |