Motorola released its Motorola Moto One Vision on June 20, 2019. This mobile comes at a price of Rs. 8750. It is powered by Samsung 9609 processor. This mobile has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 9.0 (Pie). This mobile has 48 MP + 5 MP Dual Rear Camera with Dual LED flash along with 25 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 1080p Display Resolution which is best available in this price range. Along with this, this model also has 432 ppi Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 8750.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.3 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 3500 mAh |
| Camera | 48 MP + 5 MP Dual |
Motorola released its Motorola Moto One Vision on June 20, 2019. This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 8750/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 9196/- |
It has Android 9.0 (Pie). This phone has 3500 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This mobile weighs 180 g and measures 71.2 x 160.1 x 8.7 mm (height x width x thickness).
This model comes with Color IPS Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2520 pixels. The phone has a screen size of 6.3 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 432 PPI (Pixels per inch). This Motorola phone also has Full HD+, Corning Gorilla Glass.
There is 48 MP + 5 MP Dual Rear Camera in Motorola Moto One Vision with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 25 MP Front Camera but without Flash.





There is 2.3 GHz Octa Core Samsung 9609 processor running in Motorola Moto One Vision. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 21:9.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 180 g.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. Motorola Moto One Vision has screen to body ratio of ~ 82.5%.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.3 in.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model has fast charging.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this model are 71.2 x 160.1 x 8.7 mm.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Rear fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Motorola Moto One Vision comes with display resolution of 1080 x 2520 pixels.
Q. Which processor powers Motorola Moto One Vision?
A. The processor in Motorola Moto One Vision is Samsung 9609.
| Name | Motorola Moto One Vision |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v9.0 (Pie),Slim,Fast Charging,3500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.3 inches,1080 x 2520 pixels,Punch Hole Display |
| Camera | 48 MP + 5 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,2K @ 30 fps QHD, Video Recording,25 MP Front Camera |
| Technical | Exynos 9609 Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Rear Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |