Motorola will launch its Motorola Edge (2026) on June 22, 2026 (Expected). This model might come at a price of Rs. 49990. . This mobile has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This phone has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 6.8 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
Motorola will launch its Motorola Edge (2026) on June 22, 2026 (Expected). This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.49990. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This model features Android 16. It has 7000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with Color Extreme AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1272 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 449 PPI (Pixels per inch). This Motorola phone also has HDR10+, Pantone Validated Color, Pantone SkinTone Validated, 100% DCI-P3 color space, 10-bit; Over a billion shades of color, Water Touch.
There is 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera in Motorola Edge (2026) with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Action Shot, Auto Night Vision, Auto Motion Capture, Auto Smile Capture, Dual Capture Video, Face Retouch, Gesture Capture, Google Lens, Group Shot, HDR, Live Filters, Long Exposure, Macro, Night Vision, Panorama, Pantone SkinTone Validated, Pantone Validated Color, Photo Booth, Photo Enhancement Engine, Portrait Mode (24mm, 35mm, 50mm), Pro mode, Scan (Powered By Adobe Scan), Signature Style, Smart Color Watermark, Ultra Resolution.
There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system Motorola Edge (2026) comes with?
A. It comes with Android 16.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This model comes with USB-C.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of Motorola Edge (2026)?
A. Motorola Edge (2026) has screen to body ratio of ~ 96.8%.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. When is Motorola Edge (2026) going to be launched?
A. The Motorola Edge (2026) is going to be launched on June 22, 2026 (Expected).
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile has 90W TurboPower.
Q. Does Motorola Edge (2026) has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is aspect ratio of Motorola Edge (2026)?
A. Motorola Edge (2026) comes with aspect ratio of 19.6:9.
| Name | Motorola Edge (2026) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1272 x 2772 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |