Micromax X502 comes with price of Rs. 949. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 949.
| Feature | Value |
| Display | 1.77 in |
|---|---|
| Battery | 1200 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 949/- |
| Amazon | 95 | Rs. 2936/- |
It comes with 1200 mAh Removable . This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of . The phone has a screen size of 1.77 in.
There is 0.3 MP Rear Camera in Micromax X502.



Q. What is display size of this phone?
A. It comes with display size of 1.77 in.
Q. Does Micromax X502 has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 1200 mAh.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Micromax X502 comes with display resolution of.
| Name | Micromax X502 |
| General | Dual Sim,1200 mAh Battery |
| Display | 1.77 inches |
| Camera | 0.3 MP Camera |