Micromax X352 comes with price of Rs. 2000. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 2.8 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 2000.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Battery | 3000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 2000/- |
It comes with 3000 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. The phone measures 56 x 125 x 16 mm (height x width x thickness).
It comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Micromax X352.




Q. Does Micromax X352 has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of Micromax X352?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is display size of Micromax X352?
A. This model has display size of 2.8 in.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this phone are 56 x 125 x 16 mm.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 3000 mAh Li-ion Battery.
| Name | Micromax X352 |
| General | Dual Sim,3000 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio |