Micromax X2411 comes with price of Rs. 1440. This phone has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlights of this phone are 11.2 mm Thickness and 80 g Weight which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 1440.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1100 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
Micromax X2411 is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1440/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1999/- |
This phone comes with 1100 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 53 x 122.6 x 11.2 mm (height x width x thickness) and weighs 80 g.
It comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Micromax X2411.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this phone are 53 x 122.6 x 11.2 mm.
Q. What is usb type of this phone?
A. This phone features microUSB.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 2.4 in.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is the weight of Micromax X2411?
A. This model weighs 80 g.
Q. What is the battery size of Micromax X2411?
A. This mobile has 1100 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Micromax X2411 comes with aspect ratio of 4:3.
| Name | Micromax X2411 |
| General | Dual Sim,1100 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio,3.5mm Headphone Jack |