On June, 2018, LG launched LG X2. This phone comes at a price of Rs. 11990. The processor in it is Qualcomm 425. This model has 2 GB RAM with 16 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 8.0. It has 8 MP Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Display | 5 in |
| Internal Memory | 16 GB |
| Battery | 2500 mAh |
| Camera | 8 MP |
On June, 2018, LG launched LG X2. LG X2 is currently out of stock but might be availaible in the near future.
It comes with Android 8.0. This mobile comes with 2500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 71.9 x 144.8 x 8.2 mm (height x width x thickness) and weighs 152 g.
LG X2 comes with Color IPS Screen with resolution of 720 x 1280 pixels. The phone has a screen size of 5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 294 PPI (Pixels per inch).
It has 8 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Face detection.
LG X2 is powered by 1.3 GHz Quad Core Qualcomm 425 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 2 GB RAM. The phone comes with 16 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. When was LG X2 launched?
A. On June, 2018, LG X2 was launched.
Q. Which operating system this model comes with?
A. LG X2 comes with Android 8.0.
Q. Which processor powers LG X2?
A. The processor in this phone is Qualcomm 425.
Q. What is usb type of this mobile?
A. LG X2 features microUSB.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 16:9.
Q. What is display size of this mobile?
A. This mobile has display size of 5 in.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 2500 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
| Name | LG X2 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v8.0 (Oreo),Slim,2500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,5 inches,720 x 1280 pixels |
| Camera | 8 MP Camera,Auto Focus,Flash,Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon MSM8917 425 Chipset,1.3 GHz, Quad Core Processor,2 GB RAM,16 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |