Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop comes with price of Rs. 86990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 5 with Integrated Intel Arc Graphics Graphics Card. Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 86990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Integrated Intel Arc Graphics |
Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.86990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 86990/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 17567.567568 mAH battery and 65W USB-C Slim (Wall-mount). It weighs 1.39 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has HDR 500, 100% DCI-P3, 400 nits, Narrow Bezel, Low Blue Light. olby Vision, DisplayHDR True Black 500.
The processor in Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 5 which is clocked at and has 18 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop has Integrated Intel Arc Graphics GPU.





It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with OLED display.
Q. What is display size of Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is price of Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop?
A. Currently, Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop has best price of Rs.86990.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop comes with Integrated Intel Arc Graphics GPU.
Q. What is display resolution of Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with LPDDR5x 16 GB RAM.
Q. What is the battery size of Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop?
A. It has 65 Wh.
| Name | Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads,18 MB Cache,Integrated Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5x RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,65 Wh mWh |