Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop comes with price of Rs. 37790. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 12th Gen Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are ~ 157 PPI Display PPI and 1.43 kg Weight which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 37790.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 37790/- |
| Croma | 80 | Rs. 43990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 56190/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell 12162.162162162162 mAH battery and 65W Round Tip. This model weighs 1.43 kg and measures 324.2 x 215.7 x 19.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits.
Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop is powered by 12th Gen Core i3 processor Along with this, Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop has Intel UHD Graphics GPU.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 11AX (2x2) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop?
A. This laptop has 45 Wh.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.43 kg.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop are 324.2 x 215.7 x 19.9 mm.
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop?
A. This Laptop is powered by Core i3 12th Gen processor.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ0040IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-In Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh 3 Cell Battery |