Lenovo V15 ITL G2 82KB00EWIN Laptop comes with price of Rs. 31999. The screen size of this Lenovo laptop is 15 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is ~ 147 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 31999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 31999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 36990/- |
This model is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This model comes with 2 cell battery and 65W AC adapter. It weighs 1.7 kg and measures 359.2 x 235.8 x 19.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Lenovo V15 ITL G2 82KB00EWIN Laptop comes with Full HD TN LED Display. The laptop has a screen size of 15 in. Lenovo V15 ITL G2 82KB00EWIN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 147 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.




Lenovo V15 ITL G2 82KB00EWIN Laptop comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 802.11ac 1x1 Wi-Fi Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo V15 ITL G2 82KB00EWIN Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo V15 ITL G2 82KB00EWIN Laptop are 359.2 x 235.8 x 19.9 mm.
Q. Which GPU powers Lenovo V15 ITL G2 82KB00EWIN Laptop?
A. It is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo V15 ITL G2 82KB00EWIN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of Lenovo V15 ITL G2 82KB00EWIN Laptop?
A. This model comes with display size of 15 in.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This model comes with Full HD TN LED Display display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.7 kg.
| Name | Lenovo V15 ITL G2 82KB00EWIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15 inches,1920 x 1080 pixels,~ 147 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |