Lenovo V14 82C4015VIH Laptop comes with price of Rs. 49500. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 10th Gen Intel Core i5-1035G1 with Intel UHD Graphics Card. Lenovo V14 82C4015VIH Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 49500.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5-1035G1 |
| Graphics Card | Intel UHD |
This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.49500. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49500/- |
| Amazon | 95 | Rs. 47089/- |
It has Windows 10 Professional installed. This laptop comes with 2 cell battery. The dimensions of the laptop are 327 x 241 x 20 mm (height x width x thickness) and weighs 1.6 kg.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Lenovo V14 82C4015VIH Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Display.
It is powered by 10th Gen Intel Core i5-1035G1 processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo V14 82C4015VIH Laptop has Intel UHD GPU.
This model comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is the weight of Lenovo V14 82C4015VIH Laptop?
A. This laptop weighs 1.6 kg.
Q. Which processor powers Lenovo V14 82C4015VIH Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5-1035G1 10th Gen processor.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 327 x 241 x 20 mm.
Q. Which operating system Lenovo V14 82C4015VIH Laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Professional.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.49500.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What kind of display Lenovo V14 82C4015VIH Laptop has?
A. Lenovo V14 82C4015VIH Laptop comes with LED display.
| Name | Lenovo V14 82C4015VIH Laptop |
| General | OS: Windows 10,Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |