Lenovo ThinkPad P14s 21MES03A00 Laptop comes with price of Rs. 156990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen AMD Ryzen 7 Pro with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 32 GB RAM and 3 years Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 156990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 Pro |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 156990/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Pro (64-bit). It comes with 3 cell 14189.189189 mAH battery and 65W USB-C Slim (3-pin). This model weighs 1.31 kg and measures 315.9 x 223.7 x 17.7 mm (height x width x thickness). It comes with 3 years warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo ThinkPad P14s 21MES03A00 Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 45%NTSC, 300 nits.
The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 7 Pro which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon Graphics GPU.





It comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 100/1000M (RJ-45) Ethernet, Qualcomm Wi-Fi 6E NFA725A, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop comes with 52.5 Wh.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkPad P14s 21MES03A00 Laptop?
A. Lenovo ThinkPad P14s 21MES03A00 Laptop is powered by AMD Radeon Graphics GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo ThinkPad P14s 21MES03A00 Laptop has display size of 14 in.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with IPS display.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.31 kg.
Q. What are dimensions of Lenovo ThinkPad P14s 21MES03A00 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 315.9 x 223.7 x 17.7 mm.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Pro (64-bit).
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
| Name | Lenovo ThinkPad P14s 21MES03A00 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,3 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7 Pro,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo speakers, 2W x2,Inbuilt Microphone,52.5 Wh mWh 3 Cell Battery |