Lenovo Thinkpad P14s 21G2S0LT00 Laptop comes with price of Rs. 148490. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 Series 1 with NVIDIA RTX 500 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 32 GB RAM and 3 years Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 148490.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1 |
| Graphics Card | NVIDIA RTX 500 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 148490/- |
The utility of this laptop is Business. The Operating System installed in this model is Windows 11 Professional (64-bit). It comes with 4 cell battery and 135W. This model comes with 3 years warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 45%NTSC, 300 nits, 60 Hz.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 Series 1 which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Thinkpad P14s 21G2S0LT00 Laptop comes with NVIDIA RTX 500 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
It comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX vPro Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Professional (64-bit).
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo Thinkpad P14s 21G2S0LT00 Laptop comes with 3 years warranty.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Lenovo Thinkpad P14s 21G2S0LT00 Laptop is powered by NVIDIA RTX 500 GPU.
Q. Does Lenovo Thinkpad P14s 21G2S0LT00 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo Thinkpad P14s 21G2S0LT00 Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Which processor powers Lenovo Thinkpad P14s 21G2S0LT00 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core Ultra 7 Series 1 Intel Core Ultra Series 1.
| Name | Lenovo Thinkpad P14s 21G2S0LT00 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,3 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,4 GB, NVIDIA RTX 500 |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |