Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop comes with price of Rs. 129199. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor with Integrated Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 129199.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Integrated Intel Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.129199. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 129199/- |
This model is meant for Business,Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 12972.972973 mAH battery and 65W USB-C (3-pin). The dimensions of the laptop are 315.9 x 223.7 x 17.7 mm (height x width x thickness) and weighs 1.43 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits.
It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop has Integrated Intel Graphics GPU.





Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop has?
A. Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop comes with 16 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What are dimensions of Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop?
A. The dimensions of Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop are 315.9 x 223.7 x 17.7 mm.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. Does Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2 processor.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 48 Wh.
Q. Does Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.129199.
| Name | Lenovo ThinkPad E14 21U2006TIG AI Powered Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Integrated Intel Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh |