Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop comes with price of Rs. 64999. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor with Iris Xe Graphics Graphics Card. Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 40 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 64999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Iris Xe Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 64999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 65990/- |
The utility of this model is Everyday Use. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell 12162.162162162162 mAH battery. This laptop weighs 1.7 kg. This model comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 100% sRGB Color Gamut, Contrast Ratio: 1200:1, 170° Viewing Angle.
The processor in this laptop is 12th Gen Intel Core i5 Along with this, Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop has Iris Xe Graphics GPU.
This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 40 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6(802.11ax) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop?
A. This model weighs 1.7 kg.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display size of this model?
A. Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display density of Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5 12th Gen.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop comes with Iris Xe Graphics GPU.
| Name | Lenovo Thinkbook 15 21DJA049IH Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Iris Xe Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo speakers,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh 3 Cell Battery |