Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop comes with price of Rs. 59999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 40 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 59999. This laptop is also available in i3/8GB/256GB SSD/Win11 variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 59999/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 323 x 218 x 18 mm (height x width x thickness) and weighs 1.4 kg. This model comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, It has Intel UHD Graphics GPU.
Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop which can be upgraded to 40 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11ax 2x2 Wi-Fi Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop?
A. This model weighs 1.4 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 11th Gen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is display type of this model?
A. Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop comes with IPS display.
Q. What are dimensions of Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop?
A. The dimensions of Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop are 323 x 218 x 18 mm.
Q. What is display resolution of Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
| Name | Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XVIH Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |