Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop comes with price of Rs. 42999. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 40 GB.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also has ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 42999. It is also available in i3/8GB/512GB SSD/Win11 variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 42999/- |
This model is meant for Business,Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery. It weighs 1.4 kg and measures 323 x 218 x 18 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop has Intel UHD Graphics GPU.
Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 40 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11ax 2x2 Wi-Fi Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. What is display size of Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop?
A. Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.4 kg.
Q. How much RAM Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop has?
A. Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with IPS display.
Q. Does Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop?
A. It is powered by Intel UHD Graphics GPU.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop are 323 x 218 x 18 mm.
| Name | Lenovo ThinkBook 14 20VDA0XUIH Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |