Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop comes with price of Rs. 115990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 3050A Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 115990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050A |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.115990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 115990/- |
The utility of this laptop is Gaming. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 15540.540541 mAH battery and 135W Slim Tip (3-pin). The dimensions of the laptop are 264.8 x 359.6 x 22.1 mm (height x width x thickness) and weighs 2.4 kg. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 184 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 45%NTSC, 350 nits.
The processor in Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop is AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 3050A GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is price of Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.115990.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with NVIDIA GeForce RTX 3050A GPU.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display density of Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop?
A. This model comes with ~ 184 PPI.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop are 264.8 x 359.6 x 22.1 mm.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop?
A. The processor in this model is AMD Ryzen 7 AMD Ryzen 100 Series.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
| Name | Lenovo LOQ Essential 83S000FPIN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 184 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050A |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,2x2W speaker system,Inbuilt Microphone,57.5 Wh mWh |