Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00KUIN Gaming Laptop comes with price of Rs. 65990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 13th Gen Intel Core i processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlight of this model is 6 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 65990.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 80411/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 81600/- |
This model is meant for Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). This model comes with 16216.216216 mAH battery and 170W Slim Tip (3-pin). It weighs 2.38 kg and measures 359.86 x 258.7 x 21.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits, 100 % sRGB, G-SYNC.
It is powered by 13th Gen Intel Core i processor Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.





This model comes with 512 GB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in the laptop which can be upgraded to 32 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.38 kg.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00KUIN Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00KUIN Gaming Laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 (64-bit).
Q. Which GPU powers Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00KUIN Gaming Laptop?
A. Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00KUIN Gaming Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00KUIN Gaming Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00KUIN Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 60 Wh.
| Name | Lenovo LOQ 15IRX9 83DV00KUIN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,20 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 24 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2w x2,Inbuilt Microphone,60 Wh mWh |