Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop comes with price of Rs. 64990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 7 with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 64990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 64990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 78920/- |
The utility of this laptop is Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 12972.972973 mAH battery. The dimensions of the laptop are 359 x 256 x 24.5 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 85/85/85/85, Value IPS-level, 250nits, 1000:1, 45% 62.5% 47.34% display.
The processor in Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop is 7th Gen AMD Ryzen 7 Along with this, Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 6(802.11ax) Dual band) 2*2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop are 359 x 256 x 24.5 mm.
Q. Does Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
Q. What is warranty period of Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 7 7th Gen processor.
Q. What is the battery size of Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop?
A. Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop comes with 48 Wh.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.3 kg.
| Name | Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN054W Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh 3 Cell Battery |